Większość małżeństw w Polsce ma wspólnotę majątkową, czyli wszystko co nabyli podczas trwania małżeństwa należy w równym stopniu do każdego z małżonków, wspólnota majątkowa ma swoje plusy takie jak np. możliwość wspólnego rozliczania się na koniec roku w pitach, ale niestety ma też swoje wady, małżonek odpowiada za długi współmałżonka powstałe w trakcie trwania małżeństwa. Jak zatem można się bronić by nie spłacać długów małżonka o których nie mieliśmy pojęcia, bo małżonek zaciągnął kredyt w tajemnicy przed nami? Jeżeli zostaniemy nie mile zaskoczeni i okaże się za zaczyna się toczyć przeciwko nam postępowanie sądowe lub komornicze spróbujmy się bronić, po pierwsze sprawdźmy kiedy został zaciągnięty kredyt czy pożyczka, jeżeli było to przed 2005 rokiem, to może być problem, ponieważ wtedy istniało inne prawo niż po 21 stycznia 2005r, i wierzyciel mógł dochodzić spłaty długu co do zasady.

Zadłużenie małżonka-długi męża/żonyNależy pamiętać że komornik może zająć tylko wspólny majątek czyli np. wspólny samochód lub inną ruchomość, prawo własności do domu czy mieszkania, komornik może również zająć wspólne oszczędności zgromadzone na koncie bankowym, dzieła sztuki i inne wartościowe przedmioty.

Sąd może przystać na żądania wierzyciela o spłatę zadłużenia przez małżonka za męża czy żonę po zbadaniu sytuacji, czyli czy małżeństwo istniało w momencie powstawania długu i czy była w tym momencie pomiędzy małżonkami wspólnota majątkowa. Jeżeli tak, to niestety będziemy musieli spłacić zadłużenie za nielojalnego małżonka. Istnieją co prawda pewne linie obrony dla małżonka który został obciążony długiem męża czy żony: musi udowodnić że dług powstał gdy małżeństwo jeszcze nie istniało, musi przedstawić dowody na to że małżeństwo już nie istnieje (rozwód, separacja), spróbować udowodnić że zadłużenie dotyczy tylko majątku współmałżonka czyli nie może być zaspokojone z majątku wspólnego. Jak widać ciężko wybronić się przed spłatą długów męża czy żony, dlatego jeżeli zauważymy że nasz współmałżonek popada w tarapaty finansowe to warto zawrzeć intercyzę, wtedy mamy pewność że po zawarciu intercyzy nie będziemy odpowiadać za długi drugiej strony, należy jednak pamiętać że zawarcie intercyzy nie działa wstecz, czyli wszystkie pożyczki zaciągnięte przez współmałżonka przed podpisaniem umowy dotyczą też nas, czy tego chcemy czy nie, dopiero zobowiązania zaciągnięte po podpisaniu intercyzy czy po ustaniu wspólnoty majątkowej odpowiadamy tylko i wyłącznie za swoje zobowiązania finansowe.

Nie które pary już przed zawarciem związku małżeńskiego decyduje się na podpisanie intercyzy. Jeżeli bierzemy kredyt i jesteśmy w związku małżeńskim, próg kwoty jest ustalany wewnętrznie przez banki, w jednym może to być np. 5tyś w innym 10tyś. Powyżej tego progu bank zażąda pisemnej zgody współmałżonka na zaciągnięcie kredytu, i z pewnością proceder ten nie jest po to by dbać o szczerość między małżonkami ale po to by zmniejszyć ryzyko niespłacenia kredytu.

Categories: Pożyczka

Wojciech

Jestem uczestnikiem wielu forum internetowych , Doświadczenie w zadłużaniu ;) jak każdy - mam swoje kredyty czasami mam problemy z kasą . Jak każdy chyba .

3 Comments

karina · 20 stycznia 2011 at 11:32

jeostem zadłuzona poczebuje chociaz 5000 tys czy moż mi ktos pomóc bede wdzięcznaoddam prosze

bydgoszcz gośka · 16 sierpnia 2011 at 13:56

pilnie potrzebuje pożyczki w kwocie 20000 zł do spłaty w miesięcznych ratach po 250-300zł na spłatę innych zadłużeń dzięki temu zostanę przy jednej racie (mam stałą pracę )BARDZO PILNE

Agata Krosno · 26 lipca 2012 at 14:48

Witam, Potrzebuję pilnie 10000 zł. na spłatę zobowiązań. Straciłam pracę,a mam na głowie już komornika. Mogę miesięcznie spłacać po200 zł.ponieważ tyle dostaję od swojej mamy. BŁAGAM o pomoc

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.