Upadłość konsumencka

Od niedawana w Polsce podobnie jak w wielu innych krajach istnieje możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej, jest to jednak proces dość trudny i czasochłonny. Upadłość konsumencka jest przeznaczona dla osób z dużymi długami i nie możnością ich spłaty, bardzo często dotyczy to osób nie posiadających żadnego majątku, zarabiają bardzo mało, często mają za sobą wiele rozpraw sądowych, postępowań komorniczych itp. Po pierwsze aby w ogóle zacząć myśleć o staraniu się o upadłość konsumencką musimy mieć świadomość że przeznaczona ona jest tylko dla osób które popadły w tarapaty nie ze swojej winy czyli: ciężka choroba, nabyta niepełnosprawność która ograniczyła możliwość pracy zarobkowej, nie spodziewana i trwała utrata pracy czy inne przypadłości losowe.

Upadłość konsumenckaZatem jeżeli braliśmy kredyty dobrowolnie pomimo że przewidywaliśmy że możemy mieć problem z ich spłatą, to nie mamy co liczyć na ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Po drugie nawet jeżeli spełniamy warunek że popadliśmy w nie wypłacalność nie ze swojej winy, to musimy się liczyć z licytacją całego majątku jaki posiadamy począwszy od samochodu, sprzętu AGD, RTV a na mieszkaniu skończywszy. Wszystko co posiadamy będzie przedmiotem licytacji, po to by syndyk mógł jak najwięcej mógł oddać wierzycielom, warto pamiętać że jeżeli pozostajemy w związku małżeńskim i mamy wspólność majątkową to wszystko to co posiada współmałżonek a zostało nabyte po ślubie również zostanie zlicytowane.

Podpisanie intercyzy w celu uniknięcia tego, nic nie da, ponieważ intercyza nie obejmie zdarzeń sprzed jej podpisania. Jednak wiele osób, które chcą ogłosić upadłość konsumencką nie posiada majątku, wtedy pozostaje udowodnić że mamy długi nie z naszej winy, jednak należy mieć świadomość że nawet jeżeli sąd ogłosi naszą upadłość to mamy długi z głowy, otóż nie, sąd ustali plan spłaty długów czyli ustali w jakim terminie i w jakiej kwocie konsument co miesiąc będzie spłacać swoje długi.

Jedna myśl nt. „Upadłość konsumencka

  1. Dorota Jastrzębie Zdrój

    Mam problemy finansowe od 10 lat komornika zadłużone mieszkanie z którego grozi mi eksmisja chciałabym to spłacić i mieć tylko jedną dajmy na to 500zł ratę na miesiąc a nie tak jak komornik zabiera nie dość że z mojej pensji i męża to także blokuje konta z którego mi ciężko wyciągnąć pieniądze na życie jaka by była możliwość żeby wyjść z tego problemu,bo już nie daje rady ze sobą proszę o kontakt może jakiś kredyt na spłatę tego zadłużenia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *