Spłata kredytu/Pożyczki Problemy?
Łatwa dostępność do kredytów i mnogość ofert jakie banki proponowały klientom spowodowało że wielu ludzi popadło w tarapaty finansowe. Kredyt można było wziąć na wszystko na pozornie korzystnych warunkach, i wszystko było by dobrze gdyby klienci banków zachowali umiar w zaciąganiu kredytów, ale niestety wielu z nas popadło w wysokie zadłużenie wobec banków i pojawiły się problemy ze spłatą zadłużenia. Do momentu kiedy raty są spłacane terminowo nie ma problemów, ale wystarczy raz nie zapłacić raty i już mogą pojawić się problemy. Na początku jest to zwykły monit czy wezwanie do zapłaty, jeżeli zapłacimy jak najszybciej zaległą ratę wraz z odsetkami i karą umowną za monit w zasadzie nie ma problemu.
Gorzej jeżeli nie mamy pieniędzy na spłatę kredytu, wtedy bank wysyła kolejny monit co wiąże się z dodatkowymi obciążeniami, zaczynają się telefony od banku z ponagleniem spłaty i jeżeli w czasie który wskaże nam bank nie uregulujemy zaległości możemy trafić do BIKu, czego następstwem jest blokada zaciągania kredytów we wszystkich bankach, następnie otrzymamy ostateczne wezwanie do zapłaty, i jeżeli nie znajdziemy polubownego rozwiązania problemu z bankiem, to możemy mieć poważny kłopot. Podpisując umowę kredytową mało kto zwraca uwagę na paragraf w którym jest zapisane że bank ma prawo prawo w trybie natychmiastowym ściągnąć swoje wierzytelności, prosto mówiąc znaczy to tyle że bank skieruje naszą sprawę do komornika z pominięciem postępowanie sądowego, a potem bardzo szybko dostaniemy nie miłą informację o zajęciu przez komornika naszego wynagrodzenia. Co zrobić by uniknąć takiego biegu sprawy, kiedy zaczynamy mieć problemy ze spłatą kredytu?
Nie ma na to łatwej odpowiedzi ale jest parę rozwiązań których możemy spróbować użyć by uniknąć postępowania komorniczego. Najgorsze co możemy zrobić to chować głowę w piasek, myśleć jakoś to będzie i czekać na rozwój wydarzeń – pamiętajmy że działając w ten sposób lepiej nie będzie, a każdy dzień zwłoki działa na naszą nie korzyść. Wielu ludzi ma opory przed podjęciem jakichkolwiek kroków wyjścia z trudnej sytuacji, ze strachu, czy przez obawę że i tak nic nie pomoże, otóż wcale tak nie jest, dlatego trzeba się wziąć w garść i zacząć działać zanim zrobią to za nas.
Warto zwrócić uwagę że bank wbrew pozorom zwraca uwagą na zachowanie klienta, na jego wole spłaty i starania czynione z jego strony. Pierwszą rzeczą jaką musimy zrobić to zatrzymać tok sprawy, tzn. zatrzymać skierowanie sprawy do komornika. Jeżeli tylko dostaniemy pismo że bank zamierza skierować naszą sprawę do komornika, musimy iść do banku i to nie do pani w okienku tylko do samego kierownika, przedstawić mu naszą sytuację, opowiedzieć z czego wynika brak spłaty wyznaczonych rat. Celem naszej rozmowy jest ugoda z bankiem, więc schowajmy dumę do kieszeni i walczmy o siebie.
Rozmowę trzeba tak pokierować byśmy dali do zrozumienia że mimo wszystko jesteśmy wiarygodnym kredytobiorcą, że chcemy polubownie rozwiązać sprawę, poprośmy bank o rozłożenie zadłużenia na raty, a jeżeli otrzymamy taką zgodę to pamiętajmy że musimy spłacić rozłożone na raty zadłużenie, inaczej nic nas nie uratuje przed komornikiem. Jeżeli rozmowa z bankiem nie przyniesie rezultatu, nie biegnijmy od razu do banku lub podobnej instytucji po kolejny kredyt, spróbujmy najpierw zasięgnąć pomocy rodziny lub przyjaciół, może będą w stanie nam pomóc, nie ma się co wstydzić, każdy z nas może mieć kiedyś podobny problem do naszego, oczywiście nie mamy tu na myśli kredytów rzędu kilkuset tysięcy, wbrew pozorom najwięcej ludzi ma problem ze spłatą mniejszych kredytów np. gotówkowych, na zakup sprzętu RTV AGD, samochodu czy kart kredytowych, a nie tych dużych np. mieszkaniowych.
Jeżeli i ta ścieżka nie pomoże nam wybrnąć z kłopotów, możemy spróbować iść po pomoc do banku, ale nie po kolejny kredyt ale po inne rozwiązanie – jakim jest kredyt konsolidacyjny, polega on na tym że nie powiększamy kwoty zadłużenia a sumujemy wszystkie kredyty w jeden duży, w jednym banku i płacimy jedną ratę. Bank który udzieli nam kredyt konsolidacyjny ureguluje za nas nasze zaległe zadłużenia a my będziemy je spłacać na nowych warunkach, jest to wyjście ale musimy mieć świadomość że raty i tak trzeba spłacić. Rozwiązanie takie jest możliwe w momencie kiedy nie mamy jeszcze żadnych zajęć komorniczych, wpisów do BIKu i tym podobnych, dlatego warto pomyśleć zawczasu tzn. kiedy widzimy że nie starcza nam na spłatę wszystkich rat. Kredyt konsolidacyjny jest dobrym rozwiązaniem dla osób z wieloma drobnymi kredytami (debet na koncie, wiele kart kredytowych, kredyty gotówkowe, kredyt na zakupy), dzięki niemy będziemy mieli swoje wydatki pod większą kontrolą i wszystko będziemy płacić w jednym terminie dzięki czemu unikniemy wezwań do zapłaty spowodowanych zwykłym przeoczeniem terminu spłaty danej raty.
Ostatecznym wyjściem z trudnej sytuacji jest zaciągnięcie pożyczki w instytucji poza bankowej, oczywiście jest to jakieś rozwiązanie, ale należy uważać by nie popaść w tak zwaną spiralę kredytową, która polega na tym że jeden kredyt spłacamy następnym kredytem itp.
Instytucje poza bankowe oferują szybkie pożyczki, pożyczki w minutę itp. bez zaświadczeń, poręczeń, sprawdzania w BIKu, zgody współmałżonka, niby wszystko wygląda dobrze, ale coś za coś, takie pożyczki mają bardzo wysokie oprocentowanie, czyli raty spłaty pożyczki będą wysokie i dość długo będziemy taki kredyt spłacać. Wielu ludzi ratuje się właśnie takim rozwiązaniem ale radzimy by przed podpisaniem kolejnej umowy kredytowej zastanowić się sto razy czy na pewno będzie nas stać na spłatę, może w kryzysowej sytuacji lepiej sprzedać np. samochód czy jakiś sprzęt by spłacić zaległy kredyt niż zaciągać kolejny kredyt czy pożyczkę, wiemy że takie rozwiązanie może być bolesne ale może zagwarantować nam spokojną przyszłość, bo nie ma nic gorszego jak codzienne rozmyślanie nad brakiem środków na spłatę raty czy oczekiwanie na wejście komornika.