Jak dokładnie wygląda hipoteka, co jest w niej zapisane i dlaczego jest tak istotna?
Czym jest kredyt hipoteczny, każdy z nas ogólnikowo wie. Jak dokładnie wygląda hipoteka, co jest w niej zapisane i dlaczego jest tak istotna? Biorąc kredyt hipoteczny, zabezpieczeniem dla banku jest nasze mieszkanie, działka, czy dom.
Bank ma wtedy pewność, że jeśli nie będziemy spłacać rat – w najgorszym wypadku nasza nieruchomość zostanie sprzedana, a pieniądze zwrócone. Pamiętajmy jednak, że to również zabezpieczenie dla nas.
Wyobraźmy sobie sytuację, że dysponujemy dwoma mieszkaniami. Jedno z nich wraz z rodziną użytkujemy sami, drugie natomiast – wynajmujemy komuś innemu. Jeżeli chcemy kupić samochód, zainwestować w działalność gospodarczą czy przeprowadzić generalny remont w swoim miejscu zamieszkania, a nie mamy możliwości wzięcia tak wysokiej pożyczki z banku „z marszu“, możemy posłużyć się kredytem hipotecznym.
Pod „zastaw“ kredytu powędruje nasza hipoteka właśnie. Pamiętajmy, że powinniśmy ją sprawdzić – zwłaszcza, jeśli odkupiliśmy mieszkanie od osób trzecich. Sprawdzamy wówczas ze szczególną uwagą IV część księgi wieczystej. Jeśli są w niej jakieś zaległości, nieścisłości lub coś zwyczajnie się nie zgadza, bank ma prawo odmówić nam kredytu hipotecznego, dopóki nie uporządkujemy dokumentacji nieruchomości.
Mamy wypatrzoną działkę w pięknie położonym miejscu. Część środków odłożyliśmy sobie na koncie na wymarzony dom. Kiedy jednak robimy finansowe podsumowanie: czy stać nas na budowę domu, wychodzi na to… że stać nas tylko na fundamenty.
A gdzie ściany, dach i przede wszystkim wykończenie nieruchomości? Kredyt na budowę domu, to rozwiązanie idealne dla nas. Musimy jednak mieć świadomość, że każdy kredyt wymaga odpowiednich środków finansowych na koncie – i odpowiednich zarobków.
Nie oczekujmy, że zarabiając 1500zł miesięcznie, mając trzyosobową rodzinę, bank udzieli nam kredytu w wysokości 200 tysięcy złotych, który docelowo spłacać będziemy przez 2 lata.
To niemożliwe. Każda życiowa decyzja wymaga od nas porządnego, rzeczowego przeanalizowania swojego planu. Jeśli nie mamy pewności – zgłośmy się do banku po poradę doradcy finansowego.
Każdy rzetelny bank powinien nam pomóc, kierując do odpowiedniego specjalisty – zwłaszcza, jeśli zadeklarujemy, że zamierzamy wziąć kredyt na budowę domu właśnie w tym banku. Przed wybraniem banku, przeanalizujmy rynek, zestawmy sobie w myślach (lub dla ułatwienia na kartce papieru), co jest dla nas najważniejsze i czym będziemy kierować się podczas wybierania banku i kredytu.
Wzięcie kredytu na budowę domu to spore wyzwanie – jednak z pewnością każdy z nas poradzi sobie z nim dzisiaj, w dobie napływu informacji z każdej możliwej strony.